tedarik planlamasi

Fikrin ürüne dönüşümü bölümünde, bir önceki yazımızda ürün planlaması hakkında neler yapılması gerektiğini yazdık. Bu bölümde ise tedarik planlaması hakkında bilgiler paylaşacağız.

Ne kutusu yapacağını, içine neler konacağını biliyorsun. Artık ürünleri, kutunun kendisini, paketleme ve süsleme malzemelerini nereden ve nasıl tedarik edeceğini belirlemen gerekiyor. Bu aşamada tedarik planlamanı yapıp kenara koyduğunda, ileriki aşamalarda daha doğru bütçeleme yapabilirsin.

Ürün tedarik planlaması

ürün tedariği

Kutuya girecek ürünleri nasıl seçeceğini biliyorsun, peki nereden temin edeceksin? Hem maliyetini düşük tutmalısın ki pahalı veya karsız bir iş yapmayasın, hem de kaliteyi yüksek tutmalısın ki tüketiciyi tatmin ederek müşteriye dönüştürebilesin.

Ürünlerin tamamını bir yerden alabileceğin gibi farklı farklı tedarikçilerle de anlaşabilirsin. Yerel dükkanları gezebilir, internetten toptancıları inceleyebilirsin. Veya yaşadığın şehirde toptan satışların yapıldığı semtleri (İstanbul’da isen Eminönü gibi) gezerek de uygun fiyatlı ürün tedariği sağlayabilirsin.

Tüm kanalları araştırmalı ve gönderim maliyetlerini de göz önünde bulundurarak en hesaplı planlamayı yapmalısın. Bu süreç için ileriki bölümlerde paylaşacağımız “Tedarikçilerle Anlaşma” yazımızdan faydalanabilirsin.

İş birlikleri veya sponsorluk anlaşmaları

sponsorluk

Ürünleri tedarik etmek için ürün cinsine uygun belirli markalarla iş birlikleri de yapabilirsin. Örneğin kedi bakım ürünleri için tek bir markayla anlaşarak ürünleri toptancı yerine direkt üreticiden tedarik edebilirsin. Veya kutunun içindekilere ek olarak kedi taşıma çantasında indirim kuponu vererek tüketiciyi mağazaya yönlendirebilirsin.

İki tarafın da kazançlı olacağı bu gibi iş birliklerini tedarik planlaması yaparken göz önünde bulundurman çok önemli.

Şimdilik bu aşamada olası durumlarda iş birlikleri yapabileceğin markaları ve iletişim bilgilerini listeleyebilirsin.

Kutu (Koli) tedarik planlaması

koli kutu tedariği

Kutuların içine neler konacağı belirlendi. Artık aradığın ebatlarda ve ihtiyacın olan sağlamlıkta kutular lazım. Bunun için yine toptancıları gezmende ve internette araştırma yapmanda fayda var.

Baskılı kutular tabii ki satış için çok daha değerli, “Tedarikçilerle Anlaşma” bölümünde ambalajın önemine ayrıca değineceğiz. Ancak yeni ve düşük sermayeli bir girişim için ideal olan baskısız kutu kullanımı olacaktır.

Ürün gamına göre farklı ebatta kutular tedarik etmen gerekebilir. Minimum sipariş adetleri ilk başta sana çok yüksek gelecektir. Ancak her ay aynı tip ambalajı kullanacağını düşünürsek, kutu içindeki ürünlere göre daha avantajlı bir alım planlayabilirsin.

Paketleme malzemelerinin tedarik planlaması

Kutusu eline ulaşan bir müşteri ambalajdan mutlaka etkilenecektir. Kutuyu baskısız almak durumundaysan bile üzerini süslemeli, logonu barındıran etiketler kullanmalısın.

Ürünleri kutuya direkt olarak koymak da tüketiciyi görsel olarak tatmin etmeyecektir. Kutuların içlerini süslemek için çok uygun fiyatlı rafya kağıtlar kullanabilirsin.

Kutuların içlerine mutlaka tüm ürünlerin nasıl kullanılacağını anlatan bilgilendirme kartları eklemelisin. Hobi malzemeleri gönderdiğin bir aktivite kutusunda bu çok işe yarayacaktır. Aynı şekilde kedi kutusundan çıkacak bakım ürününün nasıl kullanılacağını da anlatmak gerekecektir.

Tedarik planlamanı yaparken bu gibi paketleme malzemelerini de göz önünde bulundurmakta oldukça fayda var.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.