pms regl öncesi sendromu

PMS (premenstrual syndrome), yani regl öncesi sendromu çok kişi tarafından regl (halk arasında adet kanaması) ile aynı şey sanılır ancak çok farklıdır. Regl öncesi sendromu, regl olmadan yaklaşık bir hafta önce başlar ve reglin başlamasıyla birlikte son bulur. Bu süreç içindeki fiziksel ve psikolojik etkilerin tamamı regl öncesi sendromu olarak adlandırılır. Her kadın için farklı ancak bir taraftan da çok benzer geçen bir süreçtir.

Bu yazıda, kadınların vücudunu daha doğru tanımasına ve kendilerini bu konuda yalnız hissetmemelerine, erkeklerin de biraz empati yapabilmesine yardımcı olabilmeyi amaçlıyoruz.

Öncelikle regl nedir?

regl öncesi sendromu

Kadın, doğası gereği üretkendir. Kadın vücudu doğurganlık çağı boyunca her ay düzenli olarak yumurta üretir. Bu yumurta hücreleri, oluşumlarını tamamladıktan sonra yumurtalıktan dışarıya atılırlar ki buna yumurtlama denir. Artık yumurtalıktan dışarı atılan yumurta, fallop tüplerinde yol alarak döllenmeyi bekler.

Yumurtlamadan hemen sonra progesteron hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon, döllenecek yumurtanın rahatça yerleşebilmesi için rahim iç yüzeyini kalınlaştıracak doku ve damarların oluşumunu sağlar. Yani kadın vücudu anne olmaya hazırlanır.

Ancak döllenmenin gerçekleşmediği durumlarda, yumurta hücresi rahim iç duvarına yerleşmez ve vücuttan atılır. Bu yumurtayla beraber rahim iç yüzeyinde oluşan doku da dökülmeye ve yerini yeni dokulara bırakmak üzere vücuttan atılmaya başlar. İşte bu dokuların kan ile beraber dışarı atılması da halk arasında adet kanaması olarak adlandırılır.

regl öncesi sendromu

Yani sanılanın aksine vücuttan pis bir şey atılmaz, temiz bir doku kanaması gerçekleşir. Kadın vücudu üremek için her ay bu döngüyü yaşar.

Regl öncesi sendromu kimlerde görülür?

Doğurganlık çağında bulunan kadınlarda (kabaca 15- 45 yaş arası diyebiliriz) görülebilir. Gençlik döneminde daha yoğun geçen bu dönem, menopoza yaklaştıkça daha hafif atlatılmaya başlar.

Fiziksel ve ruhsal sıkıntılardan oluşan bu dönemi bazı kadınlar günlük yaşantılarını etkilemeden hafifçe atlatabilirken, bazı kadınlar çok daha sorun yaşayarak geçirirler.

Fiziksel belirtileri nelerdir?

regl öncesi sendromu

Regl öncesi sendromunun çok fazla fiziksel belirtisi vardır, ancak en sık görülenlerinin arasında; göğüslerde, kasıklarda ve karında ağrı, migren tipi baş ağrıları, vücutta ödem ve şişkinlik, genel bir hassasiyet ve ciltte sivilcelenme bulunur. Ayrıca uyku düzensizliğinden kaynaklanan yorgunluk hissi, halsizlik, hafıza kaybı ve konsantrasyon bozukluğu da sıkça görülmektedir.

Bu dönemde yeme bozuklukları da yaşanır, hormon dengesinden kaynaklanan sıcak basma hissi, cinsel dürtülerde artış ve bağırsak alışkanlıklarında değişiklik de ayrıca gözlemlenebilir.

Psikolojik belirtileri nelerdir?

Bazı kadınlar regl öncesi sendromun psikolojik belirtilerini çok yoğun yaşarlar. Duygu durum bozukluklarının yaşanması hayat ve ilişkilerine zarar verebilir.

regl öncesi sendromu

Özellikle gerginlik ve sinirlilik hissi, huysuzluk, toleransın azalması gibi durumlar ani çıkışlara sebep olur ve etrafla uyum içinde olamamayı beraberinde getirir. Mantıkla değil, hormonlarla yönetilen bu süreçte, bu durumu yaşayan kadınlar bunun farkında olsalar dahi çare bulamamaktadır.

Ağlama krizleri, huzursuzluk, kendine güvende azalma ve hatta kimi durumlarda depresyona kadar gidebilen bir durum yaşanabilir.

Tetikleyen faktörler nelerdir?

Regl öncesi sendromunu en çok tetikleyen unsurların başında vitamin ve mineral eksiklikleri gelir. Özellikle magnezyum, çinko, A vitamini ve B vitamini eksikliklerinde, kan şekerinde değişiklikler veya hormon düzensizliği yaşayan kadınlarda ve dönemsel olarak psikolojik sorunlar yaşayan kadınlarda görülmektedir.

Ayrıca regl öncesi sendromunu tetikleyen bir diğer unsur da cinsel arzuların bastırılmasıdır.

Hafif atlatabilmek için neler yapılabilir?

Regl öncesi sendromunu her kadın farklı yaşadığı için her kadına farklı yaklaşmak gerekir. Her yöntem herkeste aynı sonucu vermeyebilir.

regl öncesi sendromu

Öncelikle beslenmeyi düzenlemek çok önemlidir. Kalsiyum, D vitamini ve folik asit içeren gıdalar, meyve, sebze ve tam tahıllı yiyeceklerle beslenmek, şekerden uzak durmak daha sağlıklı olacaktır. Artan östrojen hormonu vücutta daha fazla su tutulmasını sağlayacağı için sigara ve alkolden uzak durmak, tuzu azaltmak gerekir. Bu dönemde daha doğru beslenmek için Kotex’in PMS Esnasında Yasaklı Yiyecekler yazısına göz atabilirsin.

Düzenli egzersiz yapmak, yeteri kadar uyumak ve mümkünse stresten uzak durabilmek de yine regl öncesi sendromunun daha hafif atlatılmasına destek olacaktır.

Gerektiğinde doktor desteği alınmalı

Bu dönemi çok zor atlatan kadınların mutlaka doktor desteği almaları gerekmektedir. Bitkisel çözümlere başvurmalı, gerekirse reçeteli ilaç kullanmaları gerekir. Hormon düzenlemesini sağlamak amaçlı doğum kontrol hapları veya depresyona varan durumlarda doktor kontrolünde antidepresan kullanımı gerekebilir.

Şekerden uzak durmak gerekir dedik ama bu dönem de çikolatasız kolay atlatılmaz. Kendine veya sevdiğin bir kadına bu döneminde destek olabilmek için hangikutu‘da yer alan kutulara göz atabilirsin.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.