glütensiz beslenme

Son dönemin en popüler tartışmalarından birisi de glüten. Glüten nedir? Glütenli gıdalar hangileri? Glütensiz beslenmek sağlıklı mı? Neden glüteni hayatımdan çıkarmalıyım? Herkes bu soruları soruyor, herkes bu sorulara cevap arıyor.

Peki bu sorular neden son zamanlarda çoğalmaya başladı?

İçinde bulunduğumuz son yüzyılda, tahılların doğa koşullarına dayanımını arttırmak ve daha fazla ürün elde edebilmek amacıyla buğday türleri çapraz döllendirildi, aşılandı ve sonuç olarak ortaya atalarımızın öğüttüğünden bambaşka bir tahıl ortaya çıktı.

Bir grup insan para kazanırken, bir grup insan sağlıklarını kaybetmeye başladı.

Glüten aslında nedir?

Buğday, arpa, çavdar gibi tahılların içerisinde çeşitli proteinler yer almaktadır. Bu proteinlerden glutenin ve gliadin suyla birleştiğinde ortaya glüten dediğimiz yapış yapış ve esnek madde çıkmaktadır. Zaten kelimenin etimolojisini incelediğimizde Latince “glue” olan ve yapışkan madde anlamına gelen kelimenin, Fransızca yoluyla dilimize geçtiği görülmektedir.

Bu videodan suyla yıkanarak nişasta ve liflerinden arındırılmış hamurdaki glütenin ne kadar güçlü olduğunu görebilirsin.

Glütenin zararları nedir?

Vücudumuzun içerisine bu yapış yapış madde girdiğinde sindirebilmemiz çok zordur. En çok zararı sindirim sistemimize yapan glüten, migren, reflü, romatizma gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Buğday içeren gıdalar tükettiğimizde neşeli hissetmemiz, alışıp da tüketemediğinde ise canımızın çok istemesi bir tesadüf değildir. Glütenin sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde de muazzam bir etkisi vardır, vücudumuzun bağımlı olabileceği kadar tehlikeli gıda maddelerinden birisidir.

Çölyak hastalığı nedir?

Glüten hassasiyeti olan ve hatta çölyak hastası olan kişilerde sindirim sistemi problemi çok daha ağırdır. Çölyak hastalığında ince bağırsağın glütene karşı kronik alerjisi vardır. Çölyak hastası biri eğer glütenli gıda tüketirse, ince bağırsakta emilimi sağlayan kıvrımlar hasar görerek küçülür. Bu durum tüm gıdaların emilimini engellemeye ve yetersiz beslenmeye yol açar.

Peki nasıl beslenmek lazım? Glütensiz gıdalar hangileri?

glütensiz beslenme

Buğday, arpa, çavdar, ekmek, makarna, bulgur, irmik gibi glüten içeren gıdalar yerine glütensiz beslenmeye yönelmek, karabuğday, mercimek, baklagiller, çiğ tohumlar tüketmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Ayrıca tabii ki meyveler, yeşil sebzeler, yumurta ve balık tüketmeyi de unutmamak lazım.

Buradan hangikutu‘da yer alan tüm sağlıklı beslenme kutularına ulaşabilirsin.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.