rekabet analizi

İlgi alanların, hobilerin, mesleğin ve son dönemlerde satın aldıklarından yola çıkarak yapılacak kutu abonelik girişimi için bir takım fikirler oluşturduk. Bu fikirlere olan talebi hem Google ve diğer araçlar, hem de bu konularda yapılan araştırma ve raporlar ile ölçtük.

Şimdi bu fikirler genelinde; yapmak istediğimize benzer bir kutu abonelik girişimi var mı, var ise neler yapıyorlar, aylık ziyaretçileri ne kadar, sosyal medyada ne kadar takipçileri var gibi soruları cevaplayalım.

Benzer girişimler mevcut mu?

rekabet analizi

Kutu abonelik girişimimize hangi alanda yapacağımıza karar vermeden önce, düşündüğümüz fikirlerle ilgili benzer girişimler mevcut mu bunları araştırmaya başlayalım.

Kedi örneği ile devam edelim. Bu alandaki kutulara ulaşmak için yine Google’da bir arama yapabiliriz. Kedi kutu abonelikleri gibi bir arama sonucunda, önümüze kediler için abonelik kutuları yapan birçok site ve hatta bu siteler üzerine yapılan yorumlar çıkıyor. Bu yorumlar sayesinde kutu abonelikleriyle ilgili geri dönüşleri de inceleyebiliriz.

Google dışında, Türkiye’deki kutu abonelik girişimlerini bir araya getiren hangikutu.com’u da inceleyebiliriz. Hangikutu’da, kutu abonelik girişimleri kategoriler halinde detaylı listelendiği için işimiz kolay olacak. Burada, tüm kutular > evcil hayvan > kedi kategorisi altında yer alan kutulara göz atalım.

Kediler için kutu abonelik girişimi yapan sitelerin detaylı analizini yaparak kendi girişiminizi şekillendirmeniz için işinize yarayacak sitelere göz atalım.

Aylık ziyaretçileri ne kadar?

Kutu abonelik girişiminin satışı gerçekleştirdiği yer kendi websiteleri ise, rekabet analizi yaparken bu girişimin aylık trafiği en önemli metriklerden biridir.

Similar Web, internette herhangi bir sitenin aylık trafiği, trafiğin kaynakları, Google’dan hangi sonuçlarla bu siteye ulaşıldığı gibi bir çok önemli metriği görebileceğimiz bir araç.

Site trafiklerine similarweb.com üzerinden üye olmadan bakabiliyoruz ancak trafiği çok yüksek olmayan sitelerin de trafiklerini inceleyebilmek için pro.similarweb.com’a ücretsiz üye olmanızı tavsiye ederiz.

Kedi alanında kutu aboneliği yapan bir sitenin trafiğine pro.similarweb.com’da bir arama yaparak göz atalım.

aylık trafik

Bu sitenin aylık 7bin civarı bir trafiği olduğunu görüyoruz. Bir karşılaştırma yaparsak bu rakamlar biraz daha anlamlı bir hale gelebilir. Örneğin kutu abonelik girişimleri arasında en çok aboneye sahip kutulardan birisi, aylık ortalama 80bin – 100bin arası bir trafiğe sahip.

trafik kanalları

2018 Nisan ayında kedi abonelik kutusunun trafiğinin %88’i organik aramalardan (tamamen Google diyebiliriz), %10’u browser adres çubuğuna doğrudan site adresini yazanlardan,%1.27’si ücretli reklamlardan olduğunu görüyoruz. Son aylar içinde sosyal medyadan gelen trafiklere azalarak sıfıra kadar düşmüş.

Sosyal medyada kaç takipçileri var?

Websitesinden sonra, potansiyel rakiplerimizi neler yaptığını anlamak için sosyal medya hesaplarına göz atabiliriz. Ne tür bir hedef kitleye sahip olduklarını görmek için Facebook ve Instagram; şirket ve ekip hakkında bilgiye sahip olmak için ise Linkedin ve Twitter hesaplarına göz atabiliriz.

Örnek bir sosyal medya incelemesi olarak az önce trafiğini incelediğimiz sitenin instagram hesabına detaylı bir göz atalım.

Bu sitenin Instagram hesabında 767 takipçisi bulunuyor. Influencer marketing hub’un bir aracı olan etkileşim hesaplaması ile yaptığımız hesapta da etkileşim oranının %6.11 olduğunu görüyoruz. Etkileşim oranı; gönderilere yapılan beğeni ve yorumların toplamının, toplam takipçiye bölünmesiyle elde edilen bir metrik. Bu metrik, sahip olunan takipçilerin ne kadarlık bir kısmının gerçek ve aktif olduğu hakkında bize fikir veriyor.

Etkileşim oranı, işletme hesapları için;

  • 0% ve 1.64%  arasında ise düşük
  • 1.64% ve 3.48% arasında ise iyi
  • 3.48% ve 6.67%  arasında ise yüksek

olarak kabul ediliyor. 6.67%’nin üzerinde ise çok yüksek bir etkileşim olduğu ve başarılı bir hesap yönetildiği söylenebilir.

Bu hesabın paylaştığı son gönderilerine göz attığımızda, en son paylaşımın 8 mart ayında yapıldığı görülüyor. Son 2-3 ay içinde hiç paylaşım yapmayan girişim, sadece 4 gönderi paylaşılmış olduğunu görüyoruz. Instagram’da son dönemlerde daha az aktif olduklarını anlıyoruz. 

Ne zamandır bu işi yapıyorlar?

Bu bilgiye de farklı kaynaklar üzerinden ulaşabiliriz. Websitesinin ilk olarak ne zaman faaliyete geçtiğine göz atalım. Archive.org, bütün websitelerinin hangi dönemlerde aktif olmaya başladığını, o dönemlerdeki ekran görüntüleriyle tutan bir araç.

aylık trafik

Burada sitenin adıyla arama yaparak, sitenin ilk olarak 2016 senesinin sonlarında aktif olmaya başladığını görüyoruz.

Ayrıca, Instagram hesaplarındaki ilk gönderileri de ne zamandan itibaren aktif olmaya başladıklarını bize söylüyor. İlk gönderilerini 2017 Mart ayında paylaşmışlar. Yani 2016 senesi sonunda site yayına girmiş ve 3-4 ay sonra da sosyal medyada aktif olmaya başlamışlar.

Rekabet analizini, benzer olarak belirlediğiniz bütün girişimler için uygulamanız çok önemli. Onların nasıl bir hedef kitleye sahip olduklarını öğrenmeniz, bu hedef kitlenin hangi kanallar ve aramalar ile onlara ulaştıklarını bilmeniz, siz bu işe başlamadan önce size çok önemli bir başlangıç avantajı sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımızda, bir araya getirdiğimiz fikirleri; konudaki yetkinlik, pazarın büyüklüğü, ticari karlılık, rekabet seviyesi, talep ve trend gibi önemli metriklere göre puanlayarak en yüksek puanı alan fikiri seçip diğer adımlara geçeceğiz.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.