kutu abonelik fikirleri

Belki tam zamanlı bir işin var, belki de iş arayışındasın. Kendi internet işini kurmak ve satışlarından düzenli gelir elde etmek istiyorsun. Biraz araştırdıktan sonra abonelik modeliyle e-ticaret‘e atılmanın senin için en uygunu olduğuna karar verdin.

Nereden başlayacağını, başarılı olmak için hangi sırayı takip etmen gerektiğini bilemeyebilirsin. Kutu abonelik girişimine başlamadan önce özellikle ilk adımlar gözünü çok korkutacaktır. Motivasyonunu yitirmek yerine, sistemli bir çalışma hazırlamalı ve aslında başarabileceğini kendine göstermelisin.

İlgi alanların ve satın alma alışkanlıklarını incelemelisin

Ne kutusu satacaksın? İlk vermen gereken karar bu olacaktır. Bu soruya cevap verebilmek için farklı yöntemlerle ilerleyebilirsin.

Arkadaşlarınla sohbet ederken, yolda yürürken, araba kullanırken veya duştayken birdenbire aklına bir fikir gelebilir. Araştırdığında belki hiç uygulanmamış bir fikir olduğunu görerek heyecanlanabilirsin ya da daha önce başkalarının da aklına geldiğini hatta uyguladıklarını görebilirsin; yine de her zaman daha iyisini yapabileceğini düşünerek heyecanlanmalısın.

Hangi konularda uzmanlığın var? 

Tecrübeli olduğun bir alana odaklanmak istersen, önce kendi ilgi alanlarını düşünmelisin. Nelere ilgin var, hangi konularda bilgi sahibisin, nasıl bir fayda ve farklılık sağlayabilirsin, hangi eksikleri kapatmak istiyorsun?

Örneğin çocuğun var, sanatla ilgilisin, evcil hayvan besliyorsun veya spor yapmak hayatının büyük bir parçası.

Son 3 senede internetten neler satın aldın?

satın almak alışkanlıkları

En gerçekçi bilgiye ulaşabilmek için öncelikle kendi satın alma alışkanlıklarını gözden geçirmeye başlamalısın. İnternetten yapmış olduğun geçmiş alışverişlerine bak; en çok nelere ihtiyaç duymuşsun? Düzenli satın aldığın ürünler neler? Neden bu ürünü internetten satın almayı tercih ettin? Sana fiyat avantajı mı sağlıyor, kargo mu ücretsiz?

Yine çevrendeki arkadaşlarına da son senelerde internetten en çok satın aldıkları ürünleri ve neden tercih ettiklerini sorabilirsin.

Başarılı global örnekleri inceleyebilirsin

Sana yol göstermesi açısından başarılı global kutu abonelik iş fikirlerini inceleyebilirsin. Kutu abonelik girişimlerini bir araya getiren global siteler araştırarak, kategorilere göre ayrılmış binlerce girişime göz atmanda fayda var.

İlgi alanında yer alan ve Türkiye’de henüz yapılmamış bir fikir ise bir sonraki aşamada talebi ölçmek adına listene almalısın.

Fikir üretme

girişim fikri oluşturma

Artık fikir üretme ve aralarından seçim yapma zamanı geldi.

Bilgi sahibi veya uzman olduğun konuları düşündün. Bunun yanında günlük hayatında keyif alarak vakit ayırdığın ilgi alanlarını inceledin. İnternette son 3 senede satın aldığın ürünlere göz attın. Bir araya getirdiğimiz bu alanlar için örnek bir liste yapalım.

  • Uzun bir süredir kedi besliyorsun.
  • Aktif olarak orta ve uzun mesafe koşuyorsun.
  • İnternetten sağlıklı ve doğal ürünler satın alıyorsun.
  • Çocuk gelişimi hakkında uzmanlık derecesinde bilgiye sahipsin.
  • Yabancı dil öğretmenliği yapıyorsun.

Bir sonraki yazımızda, belirlediğimiz ilgi alanlar üzerinden ürettiğimiz fikirlerin birçok farklı araç ile Türkiye’deki taleplerini ölçeceğiz. Bu oluşturduğun liste doğrultusunda nasıl bir abonelik kutusu yapacağına, bu kutuda hangi ürünlere yer vereceğine talepleri ölçerek karar vereceğiz.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.