Bir önceki yazımızda kutu abonelik girişimi için fikir oluşturma ve bulma sürecini detaylı anlattık. Bu yazımızda, bir araya getirdiğimiz fikirlere talep olup olmadığını ölçeceğiz.

Kutu abonelik girişimine başlamadan önce, belirlediğin fikirler için ürünü satmayı planladığın kişilerden görüş alman ve onların davranışlarını incelemen çok önemli.

Fikirlerin ne kadar harika olursa olsun, satmayı planladığın kutu için bir talep olup olmayacağını rakamlar ile net bir şekilde ölçmen gerekir.

Kutu içerisinde yer vermek istediğin ürünler için aylık arama hacimlerine, trendlere ve ilgili aramalara göz at

54 milyon internet kullanıcısı olan Türkiye’de aramaların %95’i Google üzerinden gerçekleşiyor. Bir ürün satın almak istediğimizde arkadaşlarımızdan önce Google’a danışıyoruz. Bu yüzden Google’ın bütün imkanlarını kullanarak başlayalım.

Google Kelime Tamamlama

Arama çubuğuna bir kelime yazıldığında, Google’ın bir çok arama tavsiyesi yaptığını fark etmişsindir. Google, o kelime ile en çok yapılan aramaları bildiği için otomatik olarak bunları bize tavsiye ediyor.

Belirlediğimiz alanlarda en çok neler aranıyor bir göz atalım ve bu aramalarda kutu içerisinde yer alabilecekleri not edelim.

Google’a belirlediğimiz alan ile ilgili kelime veya kelimeleri yazıp, bir boşluk bıraktığımızda bir takım öneriler görmeye başlayacağız.

Bu adımları tek tek, düşündüğümüz bütün fikirlere uygulamamız gerekiyor. Bu dökümanda, bütün fikirlere uygulamak yerine Kedi konusunu seçip tek bir örnek üzerinden ilerledik.

google otomatik tamamlama

Kedi araması için kedi maması ve kedi kumu, kutu içerisinde yer alabilecek ürünler olabilir. Ayrıca kedi isimleri ve kedi türleri gibi bilgiye erişim için aramaların da mevcut olduğunu görüyoruz.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner, belirlediğimiz kelimelerin aylık arama sıklığını görebildiğimiz ve bu kelimelere benzer diğer aramaları bulabildiğimiz bir araç. Google bu aracı reklam verenler için sunuyor ancak herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Belirlediğimiz alanlardan biri olan Kedi’yi örnek olarak inceleyelim. Google’ın otomatik tamamlaması ile ulaştığımız kedi maması ve kedi kumu aramalarının aylık aranma sıklığına göz atabiliriz.

google keyword planner

Belirlediğimiz aramaların arasına, çok popüler olduğunu bildiğimiz kedi aramasını da ekleyerek bir karşılaştırma yapabiliriz. Bu sonuçlara göre kedi maması aramasının daha sık arandığını görüyoruz.

Kelimelerin yanında yer alan ‘benzerleri’ butonuna tıklayarak, bu kelimeleri arayanların, yani çoğunlukla kedi sahiplerinin, başka hangi aramalar yaptığına göz atalım.

google anahtar kelime bulma

Benzerleri’ butonuna tıklayıp ilgisiz aramaları kaldırdığımızda, muhtemel kedi sahiplerinin aramış olduğu ürünler karşımıza çıkıyor. Bir kedi kutusu yapmaya karar verirsek, kedi tırmalama tahtası, kedi çimi, kedi tuvalet kabı ve silikon kedi kumu gibi ürünleri dahil etmeyi düşünebiliriz.

Google Trends

Google Trends, bir konuda talebi ölçmenin ve karşılaştırmanın en hızlı yolu olabilir. Google’ın bu aracını kullanarak aşağıdaki arama kriterleri doğrultusunda nokta atışı aramalar yapabiliriz.

  • Tarih
  • Ülke
  • Arama sayfaları kategorileri (Alışveriş, Finans, Haberler, Seyahat, Spor vb.)
  • Arama yapılan yer (Google web arama, Youtube araması, Google Görseller vb.)

Tek bir aramanın zaman içinde artıp azaldığını görebildiğimiz gibi, istediğimiz sayıda aramaya aynı anda bakarak karşılaştırmalar da yapabiliriz.

Kedi örneği ile devam edelim. Bu örnek ile ilgili daha önce belirlediğimiz kedi maması aramasının, son 3 sene içerisinde, Türkiye’den yapılan, Google web aramalarındaki trendine göz atalım.

google trendler

0 ile 100 arasında derecelendirmenin olduğu bu grafikte, son 3 senede kedi maması aramalarında artış olduğunu, 2017 ayının sonlarına doğru ise en yoğun arandığı dönem olduğunu görmekteyiz. Bu grafiğe bakarak kedi sahiplerinin son yıllarda internette kedi maması hakkında daha fazla bilgi edinip satın alma yaptığı yorumunu yapabiliriz.

En yaygın beslenen evcil hayvanlar arasında bir karşılaştırma yapabiliriz. Bunun için kedi maması, köpek maması ve kuş yemi aramalarının son 3 sene içerisinde Türkiye’den yapılan Google web aramalarındaki trend grafiğine göz atalım.

talep ölçme

Grafikte kedi maması ve köpek maması aramalarının zamanla arttığını, kuş yemi aramasının ise genelde aynı çizgide kaldığını görüyoruz. Ayrıca, Kedi maması aramasının, köpek maması aramasına göre daha fazla olduğunu, 2017 senesinin sonuna doğru kedi maması aramasının tavan yaptığını görmekteyiz.

Google Trends’i kullanarak çok daha detaylı sonuçlara ulaşmak mümkün. Ne kutusu yapacağınıza karar verdikten sonra da aramaların artış dönemlerine göre; lansman zamanı, hangi dönemde reklam yapılması gerektiği, abone alım ve kutu gönderim tarihi gibi birçok konuya karar vermek için yine bu aracın yardımını alabiliriz.

Pazarın büyüklüğü: Büyüme raporlarını inceleme

Kutu abonelik girişimi için fikirlere olan talebi ölçmenin bir diğer yolu da, belirlenen alanlar özelinde gerçekleştirilen araştırma ve raporları incelemektir.

Doğru örnekleme ile yapılan güvenilir bütün araştırmalar, kutuda yer alacak ürünlere olan talebi görmemizi ve kutuları satın alacak profil hakkında en somut bilgiye ulaşmamızı sağlayacaktır.

Kedi sahiplerine yönelik düşündüğümüz kutu fikrimiz için talebi ölçmeye devam ediyoruz. Google’da yapacağımız Türkiye kedi araştırma evcil hayvan gibi bir aramayla, bu konuda yayınlanan araştırmaları inceleyen haber ve makaleler hemen sıralanacaktır.

talep ölçme

Bu yazılarda yer alan haberleri incelediğimizde, bu araştırmaların detaylı incelemelerine, infografiklerine ve raporun orijinal versiyonlarına ulaşabiliriz.

Örnek olarak Twentify ve Moofio’nun Türkiye Evcil Hayvan Haritası isimli araştırmasına göz atalım.

kedi pazar araştırması

Bu araştırma sonucuna göre Türkiye’de en çok beslenen evcil hayvanları görebiliyoruz. Türkiye’de en çok %33 ile kuş, hemen arkasından %32 ile kedi ve %27 ile köpek besleniyor.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi biz bu aşamaları kedi örneği üzerinden uyguladık. Adım adım yaptığımız talep ölçme işlemlerini bir araya getirdiğimiz tüm fikirlere uygulamak önemli.

İlk bölümde kutu abonelik girişimi için ilgi alanları, uzmanlıklar ve satış alışkanlıklarını inceleyerek fikirler bir araya getirmiştik. Bu yazıda, bir araya getirdiğimiz fikirlerin ücretsiz araçlarla ve ilgili pazar araştırmalarıyla taleplerini ölçtük.

Bir sonraki yazımızda, bir araya getirdiğimiz fikirler için Türkiye’de rekabetin nasıl olduğunu yine bir çok araç kullanarak analiz edeceğiz.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.