insülin direnci

Bu günlerde her kilo alan arkadaşının dilinde aynı şey mi var? “az yiyorum kilo alıyorum”, “hiç yemiyorum ama kilo veremiyorum” diye başlayıp, arkasından da “İnsülin direnci varmış bende meğer” diye ekliyorlar mı?

Arkadaşlarına üzülmek istiyorsun ama bir taraftan da içinden “ne ki bu insülin direnci tam olarak?” mı diyorsun. İçine sine sine üzülebilmen için tane tane anlatıyoruz.

İnsülin ne işe yarar?

İnsülin aslında bir hormon. Vücudumuza şeker girdiğinde, pankreasımız salgılamaya başlıyor. Midemize aldığımız şeker, bağırsaklarımızda işlenerek glukoza dönüşüyor. Salgılanan insülin, kanımızda serbestçe dolaşan glukozların ellerinden tutarak onları hücrelerimize götürüyor ve böylece enerjiye çeviriliyorlar.


Neden kilo veremiyorum?

İnsülin direnci görülen bünyelerde, hücre reseptörleri insüline tepki vermez ve glukozu hücre içerisine almaz. Yakılamayan glukozlar kanımızda serbest olarak dolaşmaya devam eder. Bu esnada pankreas yeteri kadar insülin salgılamadığını düşünerek daha fazlasını üretmeye başlar.

Karnım aç ama kilo alıyorum

Artık kanda yakılamayan şekerler ve bol miktarda insülin dolaşmaktadır. Biriken insülin, bu fazla şekeri yağa dönüştürür ve vücut bu şekilde depolar. Önce karaciğerimiz yağlanmaya başlar ve karaciğer artık depolayamaz hale geldiğinde hızlı bir şekilde kilo almaya başlarız. Bu durum, müdahale edilmezse obeziteye kadar gidebilir.

insülin direnci

Çünkü şekeri yakarak enerjiye çeviremezsek karnımızın doyduğunu hissetmez ve daha fazla yemeye devam ederiz.

İnsülin direnci hangi hastalıklara sebep olur?

İnsülin fazla olduğunda şekeri ürik aside çevirerek gut hastalığına sebep olabilir, vücudun su toplamasına sebep olarak tansiyon rahatsızlıklarını başlatabilir, hatta damar sertliğine neden olabilir.

Müdahale edilmeyen insülin direnci, şeker hastalığına yol açar. Kilo alımı ve obezite, ilerleyen dönemlerde tip 2 diyabete, yani genetik sebepli olmayan, yanlış beslenme kaynaklı şeker hastalığına dönüşebilir.

İnsülin direnci nasıl anlaşılır?

Gerçekten az yediğin zamanlarda bile kilo aldığını hissediyorsan, çok çabalamana rağmen fazla kilolarından kurtulamıyorsan, genel olarak bir yorgunluk halin varsa, sabahları uyandığında bile yorgun hissediyorsan, uyandığında direkt mutfağa gidip, yedikten sonra da mayışıyorsan, geceleri terliyorsan, hatta horluyorsan, aç olduğunda çok gerginsen, başın ağrıyorsa, cildinde sivilceler çoğalmaya başladıysa belki de insülin direncin olabilir.

Tired Jet Lag GIF - Find & Share on GIPHY

Panik olmadan evvel hemen bir kan tahlili yaptırmanı öneririz. Kayıtlı olduğun aile sağlık merkezine giderek ücretsiz bir şekilde açlık şekerine ve insülin değerine baktırman yeterli olacaktır. Bu iki değeri çarpıp 405’e böldüğünde 2,5’tan fazla çıkıyorsa (örneğin şekerin 110 çıktı, insülin değerin ise 12. 110 x 12 = 1320, 1320 / 405 = 3,26) hemen bir doktora danışmalısın.

İnsülin direnci neden olur? Çaresi nedir?

İnsülin direncinin en yaygın sebebi kilo alımıdır. Genetik sebeplerden dolayı da pankreas ihtiyaçtan fazla insülin salgılıyor olabilir.

Bu durumla başa çıkabilmek için doğru beslenmek çok önemlidir. Yani işlenmiş gıdalardan, özellikle şeker, un ve nişastalı gıdalardan uzak durmak gerekir. Et, balık, yumurta gibi protein içeren besin maddeleri tüketilmeli ve bolca sebze yenmelidir. Glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir.

İnsülin direnci

Harekete geçin!

Bize problem yaratan kanımızdaki fazla insülini temizlemenin bir diğer yolu da kaslardır. Kaslarımızı harekete geçirmek için düzenli yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Kas hücreleri yorulduğunda mutlaka enerjiye ihtiyaç duyacak ve şekeri yakmaya başlayacaktır. Az yemek kadar çok yakmak da kilo vermekte etkilidir. Fazla kilolara bağlı insülin direncine sahip kişilerde, kilo vermekle insülin direncinin azaldığı görülür.

Dilersen hangikutu‘da yer alan tüm sağlıklı beslenme kutularına göz atabilirsin.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.