hedef kitle kim

Artık ne kutusu yapacağını biliyorsun. Ancak ne satacağını biliyor musun? Unutma, senin ürünün yalnızca kutudan çıkan parçalardan ibaret olmayacak.

Yapman gereken ilk şey, kendine doğru soruları sormak olmalı: “Kutu hangi nişe hitap edecek?”, “Kutuya kimler abone olacak?”, “Kutuya neden abone olacaklar?”, “Bu kutuyu farklı kılan unsurlar neler?” Bu sorulara doğru cevap verebilmek için ilk olarak sattığın ürünü tam olarak anlaman gerekli.

Fikri genelde bırakmamalı, mümkün olduğu kadar daraltarak kendi nişini bulmalısın. Örneğin gıda üzerine bir kutu abonelik planlamak yetmez. Organik gıda veya glütensiz gıda gibi mutlaka bir alt basamağa inmeli, daha özel bir alan ortaya çıkarmalısın.

Hedef Kitlen Kim?

hedef kitle belirleme

Kedi kutusu örneğinden devam edelim. Sana sorduklarında hedef kitlenin kedi besleyenler olduğunu söyleyebilirsin. Peki hedef kitleni ne kadar iyi tanıyorsun? Eğer bir probleme çözüm olmak niyetindeysen öncelikle problemleri, talepleri ve mevcut çözüm yöntemlerini araştırmalısın.

Hedef kitleni daha yakından tanımak için yine Google Trends ve Google Keyword Planner kullanabileceğin gibi, aktif oldukları forumları takip edebilir, blogları okuyabilir, Facebook gruplarına üye olabilir ve hatta onlardan biriymiş gibi sorular sorup yorumlar yapabilirsin.

Problem ve ihtiyaçları belirleme

Problemlerini okumaya başladığında fark edeceksin ki; kimisi her ay mama ve kum satın almaktan, kimisi doğru bakım ürününü bulamamaktan, kimisi de yeni bir oyuncak bulmak için uzak bir semte gitmesi gerektiğinden şikayetçi.

Her bir problem senin için çok değerli olduğu gibi hedef kitlenin taleplerini de öğrenmelisin. Kedileri kısırlaştırmanın hangi durumlarda doğru olduğunu veya çiftleştirmek için doğru yaş aralığını öğrenmek istiyor olabilirler. Google arama datalarını incelediğinde daha analitik sonuçlar elde edebilirsin.

Problemleri nasıl çözüyorlar?

Mevcutta bu problemlerini nasıl çözdüklerini öğren. Daha uygun fiyat ve daha az taşıma yapmak için toptancılara giderek kedilerinin uzun vadeli ihtiyaçlarını bir kerede alıyor olabilirler, bilgi edinmek istedikleri konularda tanıdık evcil hayvan dükkanlarına danışıyor veya saatlerce doğru bilgiyi bulmak için internette geziniyor olabilirler. İhtiyaçları mevcutta nasıl çözdüklerini öğrenmeden kendi çözüm önerini hazırlayamazsın.

Kutunu farklı kılan unsurlar neler olacak?

Seni tercih etmeleri için mutlaka hayatlarını kolaylaştırman ve farklılık yaratman lazım. Belki kediler konusunda bir uzmanın seçtiği mama ve oyuncakları gönderebilir, belki normalde bulamayacakları vitamin ve bakım ürünlerini derleyebilir, belki de ihtiyaçları olan bilgileri net bir şekilde onlara iletebilirsin. Daha ekonomik veya daha pratik olduğunu anlatabilirsin.

Kutudaki ürünleri ve içeriği belirleme

Tüm bu analizler sonucunda artık kutudaki ürünlerin ana başlıkları hazır olacaktır. Kedilerin mama değiştirmekten hoşlanmadıklarını öğrendiğin için her ay müşterilerinin tercih ettiği markada mama ve kum; anlaşmalı bir veterinerin seçtiği, her ay farklılaşan bakım ürünleri ve bilgilendirici metinler; son olarak da sürpriz bir kedi oyuncağı.

  • Kedi maması
  • Kedi kumu
  • Bakım ürünleri
  • Bilgilendirici metinler
  • Sürpriz kedi oyuncağı

Kutuya abone olan kedi sahiplerini bir araya getirebilecek sosyal bir ağ da yaratabilirsin. Komünite yönetimi için forumları veya Facebook gruplarını kullanabileceğin gibi, semtlere göre veterinerlerle anlaşabilir ve abonelerine gerçek bir farklılık sunabilirsin.

Sepet
  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.