fikir belirleme

Kedi kutusu incelememizde yaptığımız tüm çalışmaları, fikir üretme döneminde düşündüğümüz çocuk gelişimi kutusu ve sağlıklı atıştırmalık kutularında da yaptıktan sonra, aralarından en uygun olanını seçebilmek için bir tablo hazırlamak faydalı olacaktır.

Belirlediğimiz 3 kutu fikri için kutudan çıkanlar, hedef kitle ve kutunun amacını bir tablo içinde bir araya getirmek, bu 3 kutu için yaptığımız çalışmaları bir arada görüp değerledirmemize fayda sağlayacaktır.

FikirKutudan çıkanlarHedef kitleKutunun amacı
Çocuk gelişimi kutusuÇocuk kitapları, eğitici çocuk aktiviteleri, ebeveynler için bilgilendirici yazılarÇocuğu olanlar, bebeği olanlar, mesleği gereği çocukla iletişimde olanlar (öğretmen vs)Kitap ve aktivite seçimlerinde destek olmak, çocuk gelişiminde doğru yol göstermek
Sağlıklı atıştırmalık kutusuSağlıklı atıştırmalıklar, diyet tarifler, bilgilendirici ve motive edici yazılarDiyet yapanlar, sağlıklı beslenenler, sporcularSağlıklı beslenmek isteyenlere kolaylık sunmak, farklı lezzetler denetmek
Kedi kutusuKedi maması, kedi kumu, kedi oyuncağıKedi sahibi olanlarDüzenli alınan ürünlerin taşınmasını kolaylaştırmak, tüketiciye vakit kazandırmak

Fikir belirleme tablosu sonucu nişi belirleme

  • Konu hakkında yetkinlik seviyesi (1: en az, 5: en fazla)
  • Pazarın büyüklüğü (1: en az, 5: en fazla)
  • Ticari karlılık (1: en az, 5: en fazla)
  • Rekabet seviyesi (1: en az, 5: en fazla, eksi puanlanacak)
  • Talep ve trend (1: en az, 5: en fazla)

Fikir belirleme tablosunda, yukarıdaki belirlediğimiz en önemli kriterlere göz önünde bulundurarak bir puanlama belirledik. 

FikirKonudaki YetkinlikPazar BüyüklüğüTicari KarlılıkRekabet seviyesiTalep ve TrendToplam Puan
Çocuk gelişimi kutusu343(-) 3411
Sağlıklı atıştırmalık kutusu333(-) 4510
Kedi kutusu443(-) 2413

Konudaki yetkinlik, pazar büyüklüğü, ticari karlılık, rekabet seviyesi, talep ve trend’i göz önünde bulundurup, toplam puana göre kedi kutusu diğer kutulara kıyasla daha doğru bir seçim gibi görünüyor.

Ticari Fiyatlandırma, Karlılık ve Sürdürülebilirlik Analizi

ticari karlılık

Artık fikrin net, kutun kafanda hazır. Peki bu işe girmek gerçekten mantıklı mı? İşi yapmaya değecek kadar kar edebilecek misin? Diyelim karlı bir iş, ne kadar süre devam edebileceksin? Bu sorulara cevap bulmadan hiçbir girişime başlamamalısın.

Bu aşamda çok detaylı bir çalışma yapmana gerek yok. Ancak kutuna koyacağın ürün tutarlarının, ambalaj ve kargo masraflarının, sabit giderlerinin ve pazarlama harcamalarının kabaca bir hesabını yapabilirsin.

Daha sonra rakip kutu fiyatlarına bakarak kutuna bir satış fiyatı koymalı ve karlılığını hesaplamalısın. Bu hesabı yaparken işletmelerin ilk dönemlerde zarar edebilecek olduklarını göz önünde bulundurarak uzun bir dönemi baz almanı tavsiye ederiz.

Fikri Netleştirme

Tüm bu analizler sonucunda artık kutudaki ürünlerin ana başlıkları hazır olacaktır. Kedilerin mama değiştirmekten hoşlanmadıklarını öğrendiğin için her ay müşterilerinin tercih ettiği markada mama ve kum; anlaşmalı bir veterinerin seçtiği, her ay farklılaşan bakım ürünleri ve bilgilendirici metinler; son olarak da sürpriz bir kedi oyuncağı.

Kutuya abone olan kedi sahiplerini bir araya getirebilecek sosyal bir ağ da yaratabilirsin. Komünite yönetimi için forumları veya Facebook gruplarını kullanabileceğin gibi, semtlere göre veterinerlerle anlaşabilir ve abonelerine gerçek bir farklılık sunabilirsin.