abonelik e-ticaret yükselişi

2018 itibariyle Netflix ve Spotify gibi servis sağlayıcı yayıncıların yanı sıra, abonelerine düzenli aralıklarla ürün gönderimi sağlayan Amazon Subscribe & Save, Dollar Shave Club, Birchbox ve Blue Apron gibi markalar abonelik modelinde en önde gelen fiziksel abonelik girişimlerden sayılabilir.

fiziksel abonelik

Tüketici alışveriş sırasında en az eforu sarfetmek istiyor

İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin uzman görüşlerini dikkate aldığı ve kişiselleştirilmiş seçenekleri daha fazla tercih ettiği gözlenmektedir. Tüketiciler en az eforu sarf ederek kendisi için en uygun olan ürünü satın alma eğilimindedir. Bu eğilimler, temeli uzman görüşlerine ve kişiselleştirmeye dayalı olan abonelik e-ticaret girişimlerinin her geçen gün daha popüler hale geleceğinin en önemli sinyalleridir.

Başarılı abonelik e-ticaret girişimleri; tedarikçi ilişkileri, müşteri sadakati, kişiselleştirme, uzman tavsiyeleri ve müşteri ilişkileri ile hem klasik e-ticaret platformlarından hem de rakiplerinden farklılaşma yolunda adımlar atmaktadır.

Bu faktörlere önem verilmesi, abonelik modeliyle e-ticaretin ön önemli metriklerinden biri olan ortalama abonelikte kalma süresini (average subscription length) doğrudan etkilemektedir. 

churn oranı

Abonelik modeliyle e-ticaret pazarı tüm dünyada son 5 sene içerisinde her sene %100 büyüme yakalamıştır. 2011 senesinde 51 milyon dolar olan satışlar, 2016 senesi itibariyle 2.6 milyar dolara ulaşmıştır. Girişimciler, büyüyen pazarda aldıkları yatırımlarla, kozmetik, günlük yemek, bebek ve çocuk ürünleri, evcil hayvan ürünleri, kitap, kişisel bakım, iç giyim, oyun ve giyim alanlarında birçok farklı kategoride girişimler sunmaya başlamışlardır. [1]

Abonelerine belirli aralıklarla jilet gönderen Dollar Shave Club’ın Unilever tarafından 1 milyar dolara satın alınması, abonelik e-ticaret girişimleri arasında şu ana kadarki en büyük satın almadır.

dollar shave club alma

Satın almalar ile abonelik e-ticaret pazarı büyüyor

Dollar Shave Club satın almasının yanında, küçük ve orta ölçekli bir çok abonelik e-ticaret girişiminin stratejik satın alınmalar yaşadığını görüyoruz. Tekrarlayan satışlar gerçekleştirip, her ay abonelerin evine düzenli giren abonelik girişimleri, büyük perakende ve e-ticaret platformları için çekici olmaktadır.

Büyümek ve düzenli müşteriye sahip olmak için örneğin petshop’lar evcil hayvan kutu aboneliklerini, e-ticaret platformları kozmetik ve kişisel bakım aboneliklerini satın almaktadır. Ayrıca bir alt kategoride, niş bir alanda hizmet veren örneğin bir ayakkabı ve aksesuar abonelik girişimin, genel kategoride hizmet veren bir moda abonelik girişimi tarafından satın alındığı örnekler mevcuttur.

Abonelik pazarındaki büyüme, büyük tüketici markalarının da ilgisini çekerek bu alana girmelerini sağlamıştır. P&G (Gillette on Demand), Sephora (Play!) ve Walmart (Beauty Box) gibi dev markalar pazardaki fırsatı kaçırmamak için kendi kutu abonelik seçeneklerini hayata geçirmişlerdir.

Abonelik modeliyle e-ticareti daha detaylı olarak ele aldığımız, “Global Trend: Abonelik Modeliyle E-Ticaret” raporunun tamamını indirebilirsiniz.

Kaynaklar

[1] Thinking inside the subscription box: New research on e-commerce consumers – McKinsey: https://www.mckinsey.com/industries/hightech/our-insights/thinking-inside-the-subscription-box-new-research-on-ecommerce-consumers