abonelik e-ticaret geleceği

Bir önceki yazımızda, abonelik modeliyle e-ticaretin yükselişi ile ilgili örnekler ve rakamlar paylaştık. Bu yazımızda bu e-ticaret dağıtım kanalının gelecek öngörülerinden bahsedeceğiz.

Düzenli tüketilen ürünlerde müşterilerin markaya güvenmesi ve ürün kalitesinden memnun olması, bu markalardan abonelik modeli beklentisi oluşmasını tetiklemiştir. Tüketicinin belirli aralıklarla fiziksel mağazadan ya da klasik e-ticaret platformlarından düzenli olarak satın aldığı ürünler için sipariş yenileme aboneliği uygun bir modeldir. Abonelik e-ticaret girişimleri, kullanıcıların düzenli ihtiyaç duyduğu çoğu ürün türleri için yaygınlaşmaya başlayacaktır.

abonelik e-ticaret geleceği

Sağlık, güzellik, kişisel bakım, market alışverişi ve yemek kategorilerindeki markalar, kullanıcıya ürün ve hizmetlerini ulaştırmak için deneme ürünlerini göndermeye başlamıştır. Bu markalar, keşfetme aboneliği ile kullanıcının düzenli olarak farklı bir ürün ve hizmet denemesine olanak sağlayan dağıtım kanalını yakın zamanda bir standart olarak kullanmaya başlayacaktır.

En önemli örneği Amazon Prime olan, sadık müşterilerin daha iyi hizmet almalarını sağlamak için sunulan VIP ayrıcalık aboneliği büyük hacme sahip e-ticaret şirketleri için yeni nesil bir gelir kanalı olmuştur. Büyük hacimli e-ticaret siteleri düzenli harcama tutarı yüksek olan müşterilerinden elde ettiği gelirleri koruyabilmek için daha hızlı kargo, özel indirimler, kişiselleştirilmiş teklifler gibi ayrıcalıklar sunmak için bu abonelik modelini tercih edeceklerdir.

abonelik e-ticaret

Ürün çeşidinin ve sayısının arttığı, fiyatların rekabet dolayısıyla düştüğü, kullanıcının bu ürünlere çok farklı kanallar üzerinden ulaşabildiği günümüzde yenilikçi modellerin ortaya çıkması olağan bir süreçtir.

Tüm dünyada e-ticaret sektörüne büyük bir ivme getiren abonelik modeliyle e-ticaretin Türkiye’de de büyük bir büyüme yakalayacağını, yeni abonelik girişimlerinin ortaya çıkacağını ve tüm perakende sektörü için yeni bir dağıtım kanalı olacağı öngörülebilir.

Abonelik modeliyle e-ticareti daha detaylı olarak ele aldığımız, “Global Trend: Abonelik Modeliyle E-Ticaret” raporunun tamamını indirebilirsiniz.