abonelik e-ticaret eksileri

Bir önceki yazımızda, abonelik modeliyle e-ticaretin klasik e-ticarete göre artılarını inceledik, bu yazımızda da eksilerine değineceğiz.

Abonelik modeli, sahip olduğu artıların yanında, tüketicinin henüz tam olarak benimseyemediği yeni bir modelin bir takım dezavantajlarına da sahiptir.

1) Yüksek oranda ve aynı aralıkta abonelik iptallerinin olması

kolay iptal koşulları

Yeni bir abone kazanmak, abonelik girişimi için ne kadar kritikse, bir abone kaybetmek de o derece sıkıntılı bir durumdur. İptaller ve abonelik süreçlerindeki dalgalanmalar, abonelik e-ticaret girişimlerinin en büyük risklerinden birisidir.

Klasik e-ticaret modellerine göre daha fazla sayıda tekrarlayan müşteriye sahip olunsa da, bu müşterilerin bir sonraki dönem aboneliklerini iptal etmeleri, ön görülmesi zor bir ihtimaldir.

2) Kullanıcının ödeme taahhütü yapmaktan çekinmesi

Ödeme taahhütü yaparak her ay nasıl bir ürün veya hizmetle karşılaşacağını bilmeyen tüketiciler, bu tür abonelik sözleşmelerini yapmaktan çekinmektedir. Abonelik girişimlerin tüketicileri aboneliğe ikna etmesi zorlu bir süreçtir.

Aboneye esnek iptal koşullarının sunulması, titiz bir müşteri hizmetine sahip olunması, başlangıçta belirtilen maliyetler dışında aboneye ekstra maliyetler yansıtılmaması gibi özellikler temel olarak sunulmalıdır.

3) Müşterinin ilgisinin ve ürün kalitesinin sürdürülebilir olamaması

Abone kaybetmenin abonelik girişimi için karşılaşabileceği en büyük sıkıntı olduğunu belirtmiştik. Abonelerin kaybedilmemesi için girişimin ürün ve hizmetlerinde aynı kaliteyi sürdürmesi ve abonelerde bir sonraki dönemlerde de kalmasını sağlayacak etkiyi yaratması gerekmektedir.

Ürün ve hizmetler yetersiz kaldığında, abone bir sonraki dönem için meraklandırılmadığında abonenin ilgisi azalmaya başlar. Bu durumda müşteriyi rakip firmalara kaybetmek kaçınılmaz olurken, onları geri kazanmak çok daha zorlaşır.

4) Küçük sıkıntı ve gecikmelerin büyük problemlere dönüşmesi

Abonelik e-ticaret girişimlerinde, aboneler her dönem aynı ürünleri, hemen hemen aynı zaman aralıklarında almaktadır. Böyle bir organizasyonda çok küçük sıkıntılar ve gecikmeler, bütün aboneleri etkileyecek büyük problemlere dönüşebilmektedir.

Bu girişimler karşılaşabilecekleri tüm sorunları önceden düşünmeli, bu sorunları nasıl çözebileceğine dair planlarını oluşturmalıdır. Bu sayede, yaşanacak sıkıntıları abonelere yansıtmadan sistemi devam ettirebilecek şekilde çözüme kavuşturabilir.

Abonelik modeliyle e-ticareti daha detaylı olarak ele aldığımız, “Global Trend: Abonelik Modeliyle E-Ticaret” raporunun tamamını indirebilirsiniz.