abonelik modeli nedir

Abonelik iş modeli, aslında çok da yeni olmayan, gazetelerin ve dergilerin öncülük ettiği ve günümüzde birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan bir iş modelidir.

Abonelik iş modelinde tüketici günlük, haftalık ya da aylık olmak üzere düzenli aralıklarla, ödediği abonelik ücreti karşılığında işletmenin sunduğu ürünlere ve servislere sahip olur. Bu iş modelinde tüketici genellikle abone olarak adlandırılır.

Abonelik modeliyle e-ticaretin tanımı

abonelik e-ticaret modeli

Abonelik modeliyle e-ticaret ise, tüketicinin e-ticaret firmalarının ürün ve servislerine abone olduğu bir pazarlama stratejisi ve ürün dağıtım yöntemi olarak adlandırılabilir. Tüketici düzenli aralıklarla ödeme yapar ve siparişlerini teslim alır. Ürünlerini ve hizmetlerini abonelik modeliyle tüketicilere ulaştıran işletmeler bir marka sadakati oluşturarak tekrarlayan satışlarını arttırmayı amaçlamaktadır.

Abonelik modeliyle e-ticaret, tüm dünyada, özellikle ABD’de 2010 yılının başlarından itibaren çok sayıda abone kullanıcıya ulaşan girişimlerle birlikte yaygınlaşmaya başlamıştır.

Abonelik modeliyle e-ticaretin çeşitleri nelerdir?

Abonelik modeliyle e-ticarete genel olarak baktığımızda bu modeli 3 farklı kategoriye ayırabiliriz.

McKinsey’nin ABD’de yaptığı araştırmaya göre fiziksel abonelik tercih edenlerin %55’i Keşfetme/Kürasyon Aboneliği, %32’si Sipariş Yenileme Aboneliği, %13’ü VIP Ayrıcalık Aboneliği olduğu aktarılıyor.

1. Sipariş yenileme aboneliği

Sipariş yenileme aboneliğinde (Subscribe for replenishment) tüketici, genellikle düzenli ihtiyaç duyduğu ürünlere abonelik gerçekleştirir. Tüketici bu aboneliklerde her dönemde hangi ürünlerin ona ulaşacağını bilir ve herhangi bir sürprizle karşılaşmaz.

Bu modele baktığımızda, abonenin markaya yüksek bir sadakati olduğunu görürüz. Aynı zamanda düzenli tükettiği ürünleri daha ekonomik fiyatlar ile satın alan abone, bu kategorideki cüzdan payının çoğunu bu markanın ürünlerine harcamaktadır.

Sipariş yenileme aboneliğinde genellikle düzenli ve sık tüketilen çamaşır ve bulaşık deterjanları, traş bıçakları, hijyenik pedler, diş macunu ve diş fırçaları gibi ürünler yer almaktadır. Ev veya iş yerlerine düzenli alışveriş için dünyada en çok kullanılan program olan Amazon Save &Subscribe programı, istenilen aralıkta, indirimli fiyatla ve ücretsiz kargo ile avantajlar sunmaktadır.

Türkiye’de de benzer olarak 2017 Mart ayından itibaren Gitti Gidiyor Abonelik Ürünler sayfası altında hizmet vermeye başladı.

sipariş yenileme abonelik modeli

Sunmuş olduğu kahve çeşitleri arasından seçilen kahvenin, seçilen miktarlarda düzenli olarak abonelere ulaştırdığı kahve abonelik kutusu Kafeingo, sipariş yenileme aboneliği kategorisinde yer almaktadır.

2. Keşfetme/kürasyon aboneliği

Keşfetme/kürasyon aboneliğinde (Subscribe for curation), aboneliğin konusuna göre alanında uzman kişilerin seçtiği ve tavsiye ettiği ürünler yer almaktadır. Abone, kutuda yer alan ürünlerin ana kategorisini bilmekte ancak neler olduğunu tam olarak bilmemektedir. Bu şekilde abonenin ilgisini bir sonraki aylar için yüksek tutmak amaçlanmaktadır.

Sipariş yenileme abonelik modelinde tüketicinin abonelikte kalma süresini, ekonomik uygunluk ve markaya sadakati büyük ölçüde belirlerken, Keşfetme/kürasyon abonelik modelinde ise ürün çeşitliliği, tüketiciyi meraklandırma, uzmanların seçim yapması gibi faktörler etkilemektedir.

keşif kurasyon abonelik modeli

Abonelerine her ay editörlerin seçtiği bir kitap, taze çekilmiş kahve, atıştırmalık ürünler ve sürpriz ürünler ulaştıran Kutu Bahane’yi Keşfetme/kürasyon abonelik modeli için örnek verebiliriz.

3. VIP ayrıcalık aboneliği

Büyük hacimli e-ticaret girişimleri, sadık müşterilerinin daha iyi hizmet almalarını sağlamak için VIP ayrıcalık aboneliği (Subscribe for access) sunmaktadır. Bu model büyük hacme sahip e-ticaret şirketleri için yeni nesil bir gelir kanalıdır. Bu modelde, tüketici sabit bir ücret karşılığında hızlı kargo, ek indirimler, farklı ürünlere erişim gibi ayrıcalıklara sahip olur.

amazon prime vip ayrıcalık

Görsel: https://es.digitaltrends.com/entretenimiento/por-24-horas-amazon-prime-costara-solo-67-dolares/

Amazon Prime, abonelerinin Amazon’un video platformu, müzik platformu, e-kitap, aynı gün kargo, ücretsiz kargo gibi kendi servislerine öncelikli olarak ulaşabildiği bir abonelik programıdır. Bir anlamda, kendi markası için abonelik modeliyle bir sadakat programı oluşturmuştur. Sadakat programlarının en önemli noktalarından olan, müşterilere kendilerini özel hissettirme ve ayrıcalıklardan yararlanmayı Amazon Prime üyeleri, yıllık 99$ ekstra ödeyerek kazanmaktadır.  

Bir sonraki yazıda, tüketicinin aboneliği tercih etmesinin en önemli nedenlerini inceleyeceğiz.

Abonelik modeliyle e-ticareti daha detaylı olarak ele aldığımız, “Global Trend: Abonelik Modeliyle E-Ticaret” raporunun tamamını indirebilirsiniz.